Przeskocz do treści

Wspomnienie o śp. Jadwidze Skolimowskiej

W dniu 2 stycznia 2023 roku zmarła nasza koleżanka Jadwiga Skolimowska.

Jadwiga urodziła się 28.VII.1027 r. w Warszawie. Dzieciństwo spędziła na Pradze - mieszkała przy ul. Ząbkowskiej. Była harcerką jeszcze przedwojenną (31 Drużyna Harcerek Warszawskich) i wojenną. W czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w szpitalu polowym zgrupowania AK "Kampinos" w Laskach. Nosiła pseudonim "Jadwiga Czarna"'.
Po wojnie wyszła za mąż, urodziła dwoje dzieci - Anię i Władysława, doczekała się trojga wnucząt i pięciorga prawnuków.
Już pracując, ukończyła Instytut Pedagogiki Specjalnej na Uniwersytecie Warszawskim. Zamieszkała z rodziną w Otwocku-Świdrze, gdzie pracowała w sanatorium dziecięcym przy ul. Borowej jako pedagog. Jak mówi syn: "była nauczycielką od wszystkiego".
Pasjonowała się literaturą i historią. Polski Była dyplomowanym przewodnikiem po Warszawie. Jak sama mówiła - znała każdy kamień swojej Warszawy. Była zafascynowana przyrodą Mazowieckiego Parku Krajobrazowego - stąd Jej przywiązanie do Otwocka-Świdra, w którym spędziła prawie całe swoje dorosłe życie. Stąd też jej członkostwo w Klubie PKE "Otwockie Sosny".
Końcówkę swojego pracowitego życia spędziła w Warszawie - była bardzo związana z Domem Kombatanta Powstańców Warszawskich. Była częstym uczestnikiem uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego. W 1985 r. otrzymała Krzyż Powstania Warszawskiego.
Jadwiga zmarła w Warszawie 2 stycznia 2023r. - po b. długiej chorobie, w domu, wśród najbliższych. Jest pochowana na Cmentarzu Bródnowskim.
Jadziu, śpij spokojnie, pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci!  /HM/