W Urzędzie Miasta Otwocka uroczyście obchodzono Święto Sosny. Organizatorem był Wydział Ochrony Środowiska kierowany przez Panią Naczelnik Iwonę Gawłowską.
Z inicjatywy Polskiego Klubu Ekologicznego koła „Otwockie Sosny” uhonorowano pamiątkową tabliczką , umieszczoną na wieloletniej sośnie przed urzędem miasta , postać dr nauk medycznych Wiktora Stefana Trybowskiego.
Uhonorowanie postaci zasłużonej w działaniu na rzecz mieszkańców Otwocka jest już tradycją, zapoczątkowana przez panią Sylwię Kozłowską z koła „Otwockie Sosny”. Uroczystość taka odbywa się już 13 raz. Postać pana Wiktora Trybowskiego przybliżył uczestnikom Jan Seremet . Przeczytał życiorys i opowiedział o jego zasługach na polu medycznym oraz edytorskim.
Na uroczystości byli obecni m.in. dyr. Mazowieckiego Parku Krajobrazowego Sylwester Chołast, leśniczy Leśnictwa Otwock, Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Margielski, członkowie koła „Otwockie Sosny” z Prezes Teresą Rytelewską i młodzież szkół i przedszkoli otwockich ze swoimi wychowawcami.
Do posadzenia przygotowano dorodne młode sosenki oraz kwiaty które umieszczono w donicach zawieszonych następnie na miejskich latarniach. Te czynności wykonała młodzież pod okiem pracowników Urzędu Miasta oraz leśniczego Jana Seremety.
Oprawę plastyczną tego miłego święta przygotował również kolega z „Otwockich Sosen” Krzysztof Rudnicki. Na placu przed budynkiem C Urzędu Miasta pan Rudnicki ustawił wystawę jego okazów zgromadzonych z trakcie jego działalności przy pracach w lesie. Jedna z ekspozycji wystawionych to piękna i oryginalna ławeczka o kształtach naturalnych lecz wprawną ręką dopracowana aby mogła stanowić ozdobę każdej posiadłości i być jednocześnie użyteczną.
Każdy uczestnik tej uroczystości został udekorowany zawieszką drewnianą przygotowaną przez Krzysztofa Rudnickiego. Rewers na tych okazałych medalach z godłem miasta był autorstwa pracowników Wydziału Ochrony Środowiska.
Prezes PKE koło ”Otwockie Sosny”
Teresa Rytelewska
Dr nauk med. Witold Stefan TRYBOWSKI
Urodził się 14 lutego 1928 r. w Warszawie. Jego Rodzice byli znanymi i zasłużonymi dla Otwocka lekarzami – specjalistami chorób płuc:
– Ojciec był dyrektorem Powiatowego Sanatorium Przeciwgruźliczego, a Jego Mama dyrektorem Sanatorium Sejmikowego.
Od najmłodszych lat związany był z naszym miastem, początkowo spędzał tu wakacje.
Witold Trybowski, jako uczeń drugiej klasy warszawskiego gimnazjum, złożył przysięgę i został Żołnierzem Armii Krajowej pułku Baszta i miał pseudonim „Wit”. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, w oddziale wywiadu. W jednej z akcji, został ciężko ranny. Pod koniec długiego leczenia przeniósł się do Otwocka i tu ukończył liceum.
Był lekarzem w Sanatorium Przeciwgruźliczym MSW w Otwocku.
Otrzymał stopień Pułkownika Wojska Polskiego.
Dr med. Witold Stefan Trybowski, jest autorem pracy doktorskiej pt. „Dzieje Otwocka jako uzdrowiska”.
W tej książce, przedstawia lecznicze właściwości otwockiego mikroklimatu, informuje o przedwojennych sanatoriach i podaje biografie ok. 180-ciu, pracujących tu lekarzy. Jest to historia otwockiej medycyny i miasta.
Odznaczony został Krzyżem Armii Krajowej i Warszawskim Krzyżem Powstańczym.
Był Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i Honorowym Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.
Wyróżniony został za Zasługi dla Miasta Otwocka i za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia.
Dr Witold Stefan Trybowski zmarł 04 kwietnia 2018 r. w Warszawie.