Przeskocz do treści

Święto Sosny w Otwocku -18 maja 2018 r.

W Urzędzie Miasta Otwocka uroczyście obchodzono Święto Sosny. Organizatorem był Wydział Ochrony Środowiska kierowany przez Panią  Naczelnik Iwonę Gawłowską.

Z inicjatywy Polskiego Klubu Ekologicznego koła „Otwockie Sosny”  uhonorowano  pamiątkową tabliczką , umieszczoną na wieloletniej  sośnie przed urzędem miasta , postać dr  nauk medycznych Wiktora Stefana Trybowskiego.

Uhonorowanie postaci zasłużonej  w działaniu na rzecz mieszkańców Otwocka jest już tradycją, zapoczątkowana  przez panią Sylwię Kozłowską z koła „Otwockie Sosny”.  Uroczystość taka odbywa się już 13 raz. Postać pana Wiktora Trybowskiego  przybliżył uczestnikom Jan Seremet . Przeczytał życiorys i opowiedział o jego zasługach  na polu medycznym oraz edytorskim.

Na uroczystości byli obecni m.in. dyr. Mazowieckiego Parku Krajobrazowego Sylwester  Chołast, leśniczy Leśnictwa Otwock, Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Margielski, członkowie koła „Otwockie Sosny” z Prezes Teresą Rytelewską i młodzież szkół i przedszkoli otwockich ze swoimi wychowawcami.

Do posadzenia przygotowano dorodne młode sosenki oraz kwiaty które umieszczono w donicach zawieszonych następnie na miejskich latarniach. Te czynności wykonała młodzież pod okiem pracowników Urzędu Miasta oraz leśniczego Jana Seremety.

Oprawę plastyczną tego miłego święta przygotował również kolega z „Otwockich Sosen” Krzysztof Rudnicki. Na placu przed budynkiem C Urzędu Miasta pan Rudnicki ustawił wystawę jego okazów zgromadzonych  z trakcie jego działalności przy  pracach w lesie. Jedna z ekspozycji wystawionych to piękna i oryginalna  ławeczka o kształtach naturalnych lecz wprawną ręką dopracowana aby mogła stanowić ozdobę każdej posiadłości  i być jednocześnie użyteczną.

Każdy uczestnik  tej uroczystości został  udekorowany zawieszką  drewnianą  przygotowaną przez Krzysztofa Rudnickiego. Rewers  na tych okazałych medalach z godłem miasta był autorstwa  pracowników Wydziału Ochrony Środowiska.

 

Prezes PKE koło ”Otwockie Sosny”

Teresa Rytelewska


Dr nauk med.  Witold Stefan TRYBOWSKI 

Urodził się 14 lutego 1928 r.  w Warszawie. Jego Rodzice byli  znanymi i zasłużonymi  dla Otwocka lekarzami   – specjalistami chorób płuc:
– Ojciec był dyrektorem Powiatowego Sanatorium Przeciwgruźliczego, a Jego Mama dyrektorem  Sanatorium Sejmikowego.
Od najmłodszych lat związany był z naszym miastem, początkowo spędzał tu wakacje.
Witold Trybowski, jako uczeń drugiej klasy warszawskiego gimnazjum, złożył przysięgę i został Żołnierzem  Armii Krajowej pułku Baszta i miał pseudonim „Wit”. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, w oddziale wywiadu. W jednej z akcji, został ciężko ranny. Pod koniec długiego leczenia przeniósł się do Otwocka i tu ukończył liceum.

Był lekarzem w Sanatorium Przeciwgruźliczym MSW w Otwocku.
Otrzymał stopień Pułkownika Wojska Polskiego.

Dr med. Witold Stefan Trybowski, jest autorem  pracy doktorskiej pt. „Dzieje Otwocka jako uzdrowiska”.
W  tej książce, przedstawia lecznicze właściwości otwockiego mikroklimatu, informuje o przedwojennych sanatoriach i podaje biografie ok. 180-ciu, pracujących tu lekarzy. Jest to historia otwockiej medycyny i miasta.
Odznaczony został Krzyżem Armii Krajowej i Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Był Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i Honorowym Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.
Wyróżniony został za Zasługi dla Miasta Otwocka i za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia.

Dr  Witold Stefan Trybowski zmarł  04 kwietnia 2018 r. w Warszawie.