Przeskocz do treści

Rezerwat Świder i motoryzacja

W czasie ogłoszonej pandemii przyroda odpoczywa od człowieka.  Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o odradzaniu się natury. Nie dalej jak wczoraj mieszkańcy okolic ulic Sowińskiego i Bagatela mieli wizytę łosia. Niestety, Rezerwat Świder nie ma tyle szczęścia i nie odpoczywa ani nie odradza się. W czasie kwarantanny i ograniczenia poruszania się tereny te, szczególnie w okolicy Mlądza po obu stronach rzeki, są rozjeżdżane przez motocykle, quady i samochody. Najwięcej cierpi łąka na końcu ulicy Kreciej, gdzie częściowo w granicach rezerwatu powstał nielegalny tor. Piękna łąka powstała na zamkniętym meandrze Świdra i skarpa są niszczone przez różnorodne pojazdy, a zwierzyna i ptaki płoszone przez ryk silników. Co więcej, właśnie teraz kierowcy zaczęli robić sobie wycieczki motocyklowe i quadowe samym brzegiem rzeki, rozszerzając tym samym zakres swojego negatywnego oddziaływania na przyrodę. Poniżej fragment jednej z rozmów z kierowcami motocykli – w czasie, gdy jeden z kierowców rozmawiał, drugi niszczył skarpę, buksując kołami na jej brzegu, co słychać na nagraniu.

Niedawno opinię publiczną oburzyło bezmyślne zachowanie motocrossowego  mistrza Polski niszczącego pole. Widać to cecha całego środowiska.

Skala zniszczeń po działaniach miłośników dwóch i czterech  kółek jest ogromna, a zdjęcia jej nie oddają.  Można samemu przyjechać i zobaczyć do czego prowadzi bezmyślność ludzka – jak wygląda rezerwat. Tor jest widoczny nawet na mapach  Google.

dziki tor na mapie google

https://www.google.com/maps/place/Krecia,+05-400+Otwock/@52.1458116,21.3099169,222m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x471ed54e3ca59483:0x1645bb3aaa403c4a!8m2!3d52.1447088!4d21.3047241

Stowarzyszenie Polski Klub Ekologiczny Koło „Otwockie Sosny” przypomina, że rzeka Świder jest objęta rezerwatem utworzonym w 1978 roku. Rezerwat obejmuje 20 m od hydrologicznego brzegu rzeki – po obu stronach rzeki. Jazda pojazdami generującymi hałas jest zabroniona nie tylko w samym rezerwacie,  ale także w każdej odległości, z której ten  hałas jest słyszalny w rezerwacie.

Będziemy informować o rezultatach naszych działań w tej sprawie.

mapa z zasięgiem rezerwatu Świder

Zasięg Rezerwatu Przyrody Świder (Geoserwis, GDOŚ)

http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/?usedesktop=true

Kilka zdjęć – tak zniszczony jest teren rezerwatu: