Przeskocz do treści

Pominiki przyrody w lesie teklińskim

W dniu 31 lipca 2017 r przedstawiciele Polskiego Klubu Ekologicznego Koło "Otwockie Sosny", Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka wybrali się na roboczy spacer po terenie dawnej cegielni w Teklinie. Celem spaceru było obejrzenie starych drzew i wypełnienie kart pomników przyrody dla tych wytypowanych do objęcia ochroną. Pomysłodawczynią jest Sylwia Kozłowska, członkini PKE „Otwockie Sosny”. W akcji wzięli udział przedstawiciele Klubu w osobach prezeski Teresy Rytelewskiej i członków Zarządu Anny Kwiatkowskiej i Tomasza Jastrzębskiego oraz pomysłodawczyni, Radosław Dąbrowski z MPK oraz Jakub Grzywacz z Urzędu Miasta.

Spacer po dzikich fragmentach lasu teklińskiego, w towarzystwie komarów, pozwolił na obejrzenie dziesięciu miejsc z pięknymi okazami dębów, kasztanowców i innych drzew. Zdjęcia można obejrzeć w galerii poniżej. Uczestnicy wspólnie wypełnili karty, oceniając położenie, wielkość, stan i zakres koniecznych prac dla każdego z wytypowanych okazów.

Drzewa mają wybitne walory estetyczne oraz przyrodnicze. Stanowią niepowtarzalny element środowiska na tle okolicznego sosnowego lasu. Drzewa te mają ponad 150 lat i są jednymi z najstarszych drzew rosnących w naszym mieście. Związane są z historią miasta. Powinny zostać objęte ochroną i opieką jako ważny element krajobrazu.

PKE Koło Otwockie Sosny złożyło wniosek do Prezydenta Miasta Otwocka o utworzenie na terenie miasta Otwocka czterech nowych pomników przyrody. Tu można zapoznać się z obszernymi fragmentami tego dokumentu.