Feed on
Posts
Comments

będzie wiosna

jak co roku i to jest pewne w przyrodzie 😉 nawet więcej, nie ma nudy bo zawsze może być inaczej. Dzień jest coraz dłuższy, ptaki od rana zaczynają śpiewy, czas naszykować im budki lęgowe. Warto zawiesić w swoim ogrodzie specjalne skrzynki, a ci co już mają powinni je wyczyścić. Robimy to co roku, jesienią lub zimą. Ja preferuję drugi termin bo naczytałam się kiedyś o pchłach, które przeskoczyły na całą rodzinę. Okazało się to groźne…. jedynie dla psa ale wolę poczekać jak już mróz wygna wszystkie pasożyty.  

Poniżej instrukcja:

b1.JPG

potrzebna jest drabina i kombinerki OTWIERAMY BUDKĘ

b2.JPG

w środku SUKCES LĘGOWY gniazdko SIKORKI

img_0946.JPG

CZYŚCIMY wskazane są rękawiczki

b3.JPG

ZAMYKAMY jeśli trzeba to naprawiamy budkę, może być uszkodzony dach lub rozkuta dziura przez dzięcioła

 b5.JPG

a tak wygląda wnętrze domu SZPAKA

Dlaczego nalezy czyścić budki? jest pare powodów, o pasożytach już było. W naturalnej dziupli, których teraz jak na lekarstwo, są inni mieszkańcy, którzy sprzątają. Skoro ludzie wycinają stare drzewa to teraz i dla ptaków muszą budować nowe domy i wynajmować firmy sprzątające 😉 Ptaki mogą nie chciec wprowadząć się do brudnych budek, poza tym po pewnym czasie będą już całkiem wypełnione i po prostu nie będzie w nich miejsca. Skrzynki zaczną szybciej gnić. Jeśli więc chcemy zwiększyć ich żywotność i zaprosić ptaki do ogrodu to warto zadbać o coroczną konserwację.

Później juz tylko czekamy aż jakaś para zainteresuje się naszą budką i usłyszymy pierwsze wołania głodnych maluchów. Tutaj można zobaczyć wnętrze: http://www.youtube.com/watch?v=tJcwPBDlb0A&feature=player_embedded

Powodzenia

Comments are closed.